28. mail algab Tallinnas Põhjamaade e-taristute koostööinitsiatiivi (NeIC) konverents, mis toob kokku ligi sada Põhjamaade ja Eesti e-taristute eksperti, teadlast, riiklikku teenusepakkujat ning poliitikakujundajat. Kahepäevane sündmus keskendub käimasolevatele koostööprojektidele ning NeIC-i tulevikuvisioonile.
Eesti poolelt esinevad konverentsil Riigikogu liikmed Andres Sutt ja Mario Kadastik, Haridus- ja Teadusministeeriumi teadustaristu valdkonna juht Aile Tamm ning Eesti Teadusarvutuste Infrastruktuuri tegevjuht Ivar Koppel.
NeIC on Põhjamaade Ministrite Nõukogu teadusorganisatsiooni NordForski koostööinitsiatiiv, mille partnerriikideks on Norra, Soome, Rootsi, Taani, Island ja Eesti. NeIC arendab ja käitab teadustegevuseks vajalikku e-taristut ning sellega seotud teenuseid. Ühtlasi toetab NeiC Põhjamaade ja Eesti e-taristute strateegilist koostööd ning pakub erinevate valdkondade spetsialistidele koostöövõimalusi. Lisaks kogutakse ekspertteadmisi ja edendatakse avatud teadust, tuues seega kasu nii teadlastele kui ka ühiskonnale tervikuna.
Eesti Teadusarvutuste Infrastruktuuri tegevjuhi Ivar Koppeli sõnul annab NeIC-i liikmesus võimaluse parandada Eesti teadustaristu konkurentsivõimet ning panustada teadmiste ja oskustega koostööprojektidesse, millel on suur mõju. „Eduka koostöö näide on Puhuri teenus, mis võimaldab piiriülest juurdepääsu LUMI superarvutile. LUMI on Euroopa kiireim superarvuti ja üks maailma olulisemaid teadusinstrumente, mida saavad kasutada ka Eesti ettevõtted. Puhuri lahendust kasutab ka LUMI-st ja kvantarvutist Helmi koosnev hübriidsüsteem, mis asub Soomes ning on maailmas esimene omataoline“, märkis Koppel. Ta lisas, et NeIC-i projekte iseloomustab suhteliselt vähene bürokraatia, mistõttu töö edeneb tüüpilistest europrojektidest kiiremini.
Paljud NeIC-i projektid on seotud superarvutite ja arvutusressursside pakkumisega, kuid samal ajal teevad Põhjamaade ja Eesti spetsialistid ühiselt arendustööd ka teistes IT-valdkondades. Ühe eduloona võib välja tuua Heilsa projekti, mille raames loodi tehniline lahendus tundliku sisuga andmekogumite turvaliseks analüüsiks. See muudab Põhjamaade ja Eesti teadlaste koostöö märksa efektiivsemaks.
12 tegevusaasta jooksul on NeIC kaasanud eksperte kõikidest Põhjamaade teadusarvutuskeskustest. Eesti kuulub NeIC-is täieõiguslike liikmete hulka alates 2020. aastast, olles eelnevalt olnud kaks aastat vaatlejaliige. Põhjamaade ja Eesti viljakas koostöö avab teadlastele ligipääsu tipptasemel e-taristule ja tugiteenustele, mida partnerriigid eraldiseisvalt ei oleks võimelised pakkuma. See omakorda edendab teadustegevust kogu regioonis. NeIC-i kaugem eesmärk on saada maailma suurimaks piiriüleste e-taristute koostöövõrgustikuks.