OKT

Tartu Ülikool jätkab koroonaviiruse leviku andmete analüüsi suure eraannetuse toel

Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professori Krista Fischeri ja bioinformaatika professori Jaak Vilo uurimisrühmad, kes on alates koroonakriisi algusest toetanud riiki andmete korje ja analüüsiga, saavad tänu ettevõtja Väino Kaldoja eraannetusele oma tööd jätkata.

Tartu Ülikooli teadlased Jaak Vilo ja Krista Fischer kogusid kevadel koroonakriisi puhkedes kiiresti kokku üle tosina inimese, et koondada infot viiruse kohta, analüüsida andmeid ja  koostada ennustusmudeleid. Alustati küsitlusuuringuid ja andmeanalüüsi lahenduste arendust veebilehel koroona.ut.ee. Teadus- ja arendustöö kiire alustamine aitas välja selgitada riiklikud ohustsenaariumid viiruse leviku hindamiseks.

Samal ajal, kui Eesti Teadusagentuur (ETAg) käivitas kevadel infokorje selle kohta, mida teadlased võiksid koroonakriisi lahendamiseks teha, olid esimesed Tartu Ülikooli teadlaste andmeanalüüsi lahendused juba eetikakomitee heakskiidu saanud ja juurutatud. Juuli alguses, kui ETAg võttis vastu üheaastaste sihtgrantide meetmest rahastatavate arendusprojektide granditaotlusi, esitasid oma taotluse ka Fischeri ja Vilo töörühmad. Kahjuks selgus hiljuti, et mõlemad granditaotlused jäid rahastuseta. Uurimistöö katkestamine oleks aga tähendanud riigi nõustamisel suurt lünka ja ohtu, et kevadel alustatud töö jookseb liiva.

Ka paljud ettevõtjad asusid juba koroonakriisi alguses oma nõu ja jõuga riiki toetama. Nüüd otsustas kogenud ettevõtja Väino Kaldoja panna teadustööle õla alla, toetades Fischeri ja Vilo juhitud uurimisrühmade tööd kokku 60 000 euroga. Selle annetuse toel saab Fischeri uurimisrühm jätkata raamistiku loomist COVID-19 leviku modelleerimiseks ja sekkumismeetmete mõju hindamiseks Eestis ning Vilo uurimisrühm arendada edasi koroona.ut.ee platvormi ja andmeanalüüsi lahendusi, et viiruse levikut paremini hinnata ning meetmete mõju prognoosida.

Loe edasi SIIT.